EEC 2020

- Dzisiaj produkcja stali w procesie wielkopiecowym jest ekonomicznie najbardziej opłacalna - zaznacza w rozmowie z portalem WNP.PL Sebastian Bartos, wiceprezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej ds. handlu.

- Produkt, który mamy, to jest surowiec do produkcji stali (węgiel koksowy - dop. red.). I według mojej oceny jego rola w ciągu następnych 15-30 lat będzie jeszcze ważniejsza - podkreśla w rozmowie z portalem WNP.PL Sebastian Bartos, wiceprezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej ds. handlu. - Nawet idąc w kierunku zmiany źródeł energetycznych na te niskoemisyjne, my musimy postawić na gigantyczne inwestycje infrastrukturalne.

- Jakby ktoś spojrzał do rozporządzenia Komisji Europejskiej z listopada 2020 roku, to tam jest przewidziana budowa ponad 300 gigawat energii rozproszonej na morzach: Bałtyckim, Północnym, Śródziemnym - mówi Sebastian Bartos.

- Według szacunków Komisji Europejskiej są to inwestycje o wartości ponad 800 mld euro. I takie inwestycje nie odbędą się bez przemysłu stalowego i nie odbędą się bez wykorzystania obecnej technologii wielkopiecowej opartej na węglu koksowym i opartej na koksie wielkopiecowym. Musimy patrzeć na rachunek zysków i strat. Dzisiaj produkcja stali w procesie wielkopiecowym jest ekonomicznie najbardziej opłacalna - zaznacza Bartos.

Zobacz cały wywiad z Sebastianem Bartosem, wiceprezesem zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej ds. handlu, przeprowadzony przy okazji XV Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach:

- Nie bez przyczyny Komisja Europejska wpisała węgiel koksowy na listę surowców krytycznych - mówi Sebastian Bartos.

- Europa importuje rocznie około 40 mln ton węgla koksowego. Jastrzębska Spółka Węglowa produkuje około 10-11 mln ton węgla koksowego. Nawet jeżeli technologie bezemisyjne (produkcji stali - dop. red.) będą się rozwijać, to zachodzi pytanie, czy zrezygnujemy z części importu i postawimy na lokalnego dostawcę - zaznacza Sebastian Bartos.

Wskazuje przy tym, że ostatnie lata pokazały, co oznaczają zerwane łańcuchy dostaw oraz brak dostępu do surowców.

EEC

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie