EEC 2020

Rząd cały czas pracuje nad założeniami dot. Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta. - Mamy nadzieję, że rozwiązania uwzględnią kryterium efektywności ekologicznej - powiedziała podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego Anna Borys z McDonald's Polska.

  • Rozszerzona Odpowiedzialność Producenta to mechanizm, który ma zdjąć z barków mieszkańców ciężar kosztów za odbiór i zagospodarowanie odpadów.
  • Organizacje samorządowe, przedsiębiorcy branży gospodarki odpadami i strona społeczna apelują o pilne wdrożenie systemu. Komisja Europejska także ponagla.
  • Przygotowanie nowych rozwiązań wymaga dialogu, m.in. z przedsiębiorcami - mówiła na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach Anita Sowińska, podsekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska. 

Od 2015 r. koszty odbioru i zagospodarowania odpadów dla mieszkańców wzrosły w Polsce trzykrotnie. Dobitnie pokazuje to, że zmiany związane z gospodarką odpadami są finansowane przede wszystkim przez obywateli.

Cały czas czekamy na wprowadzenie mechanizmu Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta (ROP). Choć elementy tego systemu istnieją od lat (np. w postaci opłaty produktowej), to są niewystarczające. Komisja Europejska w lutym 2024 r. podjęła kroki prawne przeciwko Polsce za brak prawidłowej transpozycji przepisów dotyczących systemu ROP.

Samorządy, przedsiębiorcy branży gospodarki odpadami i strona społeczna apelują o pilne wdrożenie systemu Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta. Prace wciąż trwają, odbywają się konsultacje.

Dialog trwa, ale wypracowanie rozwiązań wymaga czasu

 - Przygotowujemy się, rozmawiamy z ekspertami, prowadzimy też konsultacje doradcze w zespole ds. systemowych zmian w gospodarce odpadami. Ale przygotowanie nowych rozwiązań wymaga dialogu, m.in. z przedsiębiorcami. Chcemy, żeby ten system był bezpieczny i sprawiedliwy, by samorządy otrzymały wynagrodzenie za wykonywaną pracę, ale przedsiębiorcy płacili tylko za te odpady, które sami produkują - zaznaczała podczas sesji "Redukcja, recykling, odpowiedzialność" na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach Anita Sowińska, podsekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska. 

Warto brać przykład z praktyk, które już dobrze się sprawdziły

Jak powinien ten system wyglądać, jak duże korporacje mogą wspierać tę zmianę? O to zapytaliśmy Annę Borys, Impact Director w McDonald's Polska.

- Cieszymy się jako branża, że rusza dyskusja na ten temat. Prace toczą się w dialogu z biznesem. Mamy więc nadzieję, że rozwiązania, które będą wdrażane, uwzględnią kryterium efektywności ekologicznej. Są już bowiem takie rozwiązania, które pokazują, że jest możliwy recykling i zarządzanie zagospodarowaniem odpadów w skuteczny sposób - mówiła Anna Borys. 

Podała też przykład: McDonald's Polska od 2019 r. wdraża gospodarkę obiegu zamkniętego w swoich restauracjach. W tej chwili przetwarza 650 ton zużytych opakowań miesięczne, co jest możliwe dzięki współpracy z recyklerem z Torunia.

- Wypracowaliśmy technologię przetwarzania zatłuszczonych opakowań w ręczniki papierowe i papier toaletowy, które wracają do nas, by ponownie służyć gościom - podkreśla Anna Borys. 

EEC

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie