Dążenie do zrównoważonego rozwoju i gospodarki obiegu zamkniętego każą spojrzeć na przemysł w nowy sposób. Do tego jednak potrzebne jest dobre prawodawstwo. Tu swoją rolę ma do wypełnienia polski rząd - mówi Reinier Schlatmann, prezes regionu Europy Wschodniej w firmie DS Smith.
Reinier Schlatmann wziął udział w EEC Trends, 8 lutego w Warszawie. Wydarzenie było prologiem do Europejskiego Kongresu Gospodarczego, który odbędzie się w Katowicach w dniach 7-9 maja 2024 roku.
Zapytany o kluczowe kwestie dla sektora opakowań w perspektywie roku 2024 i lat kolejnych, Reinier Schlatmann odpowiada:
- Pojawiło się dużo ważnych trendów. Przede wszystkim konsumenci coraz lepiej wiedzą, czego chcą. Kolejny trend to dążenie do zrównoważonego rozwoju i wprowadzania w życie idei gospodarki obiegu zamkniętego.
Jego zdaniem wszystko to każe spojrzeć na przemysł w zupełnie inny sposób.
Co postrzega jako najważniejsze zadania dla polskiego rządu? Przede wszystkim stworzenie dobrego prawodawstwa.
- Zastanawiamy się, jak zmniejszyć rozmiar opakowania, jak ja na nowo zaprojektować tak, aby lepiej pasowało do produktu. Bardzo ważne jest także to, jak zoptymalizować łańcuch dostaw. Chodzi również o to, by produkty poddawać recyklingowi, ponownie je wykorzystywać i wprowadzać do obiegu. Są to więc bardzo ważne sprawy. To właśnie one napędzają przemysł opakowań. Rząd ma tu do odegrania swoją rolę w obszarze ustawodawstwa - mówi prezes regionu Europy Wschodniej w DS Smith.
DS Smith jest międzynarodowym koncernem i wiodącym w Europie dostawcą opakowań, notowanym na Giełdzie Londyńskiej i należącym do 100 największych firm w rankingu FTSE 100. Oferuje szeroką gamę opakowań przemysłowo-transportowych, FMCG, displaye i opakowania POS, spersonalizowane opakowania ochronne oraz palety tekturowe. Ma ponad 270 fabryk na świecie, w Polsce w 11 zakładach zatrudnia 1300 osób. Niedawno w Bełchatowie koncern otworzył Centrum Innowacji i Produkcji Opakowań Wspierających Zrównoważony Rozwój.
Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
Co możesz zrobić:
Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie