Geopolityka

21 września 2021 • 09:30-11:00 • Sala Balowa B

Partner sesji

Tematyka

Europejscy sąsiedzi – szanse na ożywienie

Niemcy, Francja, Polska: jak pogłębić relacje gospodarcze w ramach Trójkąta Weimarskiego. Obszary, które w realiach odbudowy europejskiej gospodarki mają szczególny potencjał. Bariery współpracy i jak je pokonać.

Perspektywiczna rola Polski w Unii Europejskiej

Trzy dekady transformacji i 15 lat w strukturach Unii Europejskiej – bilans polskiej obecności, dokonań i ambicji. Wspólnota, współpraca i integracja a suwerenność – sztuka ważenia proporcji. Hierarchia wartości i model demokracji – obszar dialogu czy konfliktu? Kryzysowa odporność polskiej gospodarki – jej atuty jako rynku inwestycyjnego.

Polityka Zachodu wobec państw autorytarnego Wschodu

Chiny i Rosja w zmieniającej się architekturze globalnej polityki. Systemowi rywale krajów Zachodu na polu ekonomii i innowacji. Rosyjska polityka „testowania” i dezintegracji wspólnot, agresja dezinformacyjna – jak skutecznie reagować? Ekonomiczne zależności Rosja-kraje UE w obszarze paliw. Szanse na wspólną europejską politykę bezpieczeństwa energetycznego. UE i USA wobec chińskich planów dominacji na polu technologii, infrastruktury, inwestycji. Jak współistnieć bez rezygnacji z europejskich wartości.

Retransmisja sesji

EEC

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie