A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S Š Ś T U V W Z Ż
 Robert Pyka

Robert Pyka

Firma: Uniwersytet Śląski

Stanowisko: przewodniczący, Obserwatorium Procesów Miejskich i Metropolitalnych, zastępca dyrektora, Instytut Socjologii

Dr hab. prof. UŚ Robert Pyka

Uniwersytet Śląski w Katowicach, Obserwatorium procesów Miejskich i Metropolitalnych 

Pracuje na stanowisku profesora w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Śląskiego, w latach 2012-2019 dyrektor ds. Naukowych Instytutu Socjologii, a od 2019 do 2020 roku pełnił funkcję prodziekana ds. badań naukowych i umiędzynarodowienia na Wydziale Nauk Społecznych. Jest założycielem i przewodniczącym Obserwatorium Procesów Miejskich i Metropolitalnych (OPMiM). W swoich badaniach mieszczących się w obrębie socjologii i antropologii polityki skupia się głównie na problematyce związanej z kondycją i przyszłością państwa oraz ewolucji jego struktur terytorialnych w perspektywie globalizacji oraz metropolizacji. W ostatnich latach skoncentrował swoje badania przede wszystkim na funkcjonowaniu obszarów metropolitalnych w Polsce, we Francji oraz w Kanadzie. Uczestniczył w kilkunastu projektach badawczych, w siedmiu pełniąc funkcję kierownika.

W swoim dorobku posiada kilkadziesiąt artykułów w polskich i zagranicznych czasopismach naukowych. Jest autorem dwóch monografii Metropolizacja a lokalne governance. Globalne wyzwania państwa narodowego na przykładzie V Republiki Francuskiej (Wydawnictwo UŚ, 2014) oraz Globalizacja – sprawiedliwość społeczna – efektywność ekonomiczna (Wydawnictwo UŚ, 2008). Na przełomie 2020 i 2021 roku przebywał na stypendium badawczym w Lyonie we Francji, na zaproszenie Institute for Advanced Study realizując badania pt. Metropolie jako laboratoria nowych modeli „miejsc innowacyjnych”.

Bierze udział w sesjach:

EEC

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie