Grupa Empik notuje dynamiczne wzrosty w sprzedaży e-commerce oraz digital, których udział w przychodach to już prawie 50 proc. Grupa inwestuje też w lokalizacje convenience.  – Ten rok zakończymy z 23 nowymi salonami Empik i kilkunastoma nowymi sklepami Papiernik. Tempo ekspansji w przyszłym roku będzie jeszcze większe - mówiła podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego Ewa Szmidt-Belcarz, prezes Grupy Empik.

  • Grupa Empik koncentruje się na rozwoju w kierunku biznesu omnichannelowego; pandemia dodała firmie wiatru w żagle. Empik inwestuje w nowoczesne rozwiązania z zakresu sprzedaży online/mobile przy jednoczesnej ekspansji sieci stacjonarnej.
  • Strategicznym filarem jest dla Empiku dalszy rozwój subskrypcji, zarówno treści cyfrowych w ramach Empik Go czy Empik Music, z których korzysta już ponad 300 tys. użytkowników, jak i głównej usługi subskrypcyjnej czyli Empik Premium.
  • Już co piąty Polak jest w Empik Premium  -  to duża skala, ale liczymy wciąż na więcej – podsumowuje prezes Grupy Empik, Ewa Szmidt-Belcarz.


Ostatnie kilkanaście miesięcy jest dla biznesu niczym rollercoaster. Najpierw kryzys wywołany pandemią, później ożywienie gospodarcze, którego skala zaskoczyła wielu.

- Jesteśmy w dosyć trudnym momencie, jeśli chodzi o gospodarkę polską i globalną. Mierzymy się wciąż ze spowolnionymi lub zablokowanymi łańcuchami dostaw. Wyzwaniem jest inflacja zarówno po stronie konsumenckiej jak i po stronie producenckiej, która jest już dwa razy wyższa niż ta konsumencka - mówi w rozmowie z WNP.PL Ewa Szmidt-Belcarz, prezes Empik. Jej zdaniem jednak te zaburzenia będą miały charakter krótkoterminowy.

- Odczuwamy presję na naszą profitowość i marże, jednak mam nadzieję, że do połowy 2022 r. sytuacja się ustabilizuje - ocenia prezes Empiku.

Teraz dla największej sieci dystrybucji dóbr kultury i rozrywki najważniejsza jest dalsza optymalizacja procesów i praca nad elastycznym dostosowaniem się do tej rzeczywistości.

- Nie zwalniamy tempa rozwoju, inwestycji. Planujemy średnio- i długoterminowo obecność Grupy w poszczególnych segmentach rynku. Liczymy, że za kilka miesięcy sytuacja po stronie kosztów się ustabilizuje - mówi Ewa Szmidt-Belcarz.

Grupa Empik skupia się na rozwoju w kierunku biznesu omnichannelowego. Pandemia dodała w tym obszarze firmie wiatru w żagle.

- Byliśmy dosyć dobrze przygotowani do tego, co się wydarzyło w pandemii, gdyż już w 2019 r. udział przychodów z digitalu w naszej grupie wynosił 40 proc. Skala operacji e-commerce była duża. Wystarczy wspomnieć, że z naszego magazynu realizujemy 100 tys. zamówień konsumenckich dziennie! Tak nas zastała pandemia, która dodatkowo zdynamizowała obszary digitalowe. Dziś ten udział wynosi już 50 proc. i na pewno będzie rósł - ocenia Ewa Szmidt- Belcarz.

Grupa skupiać się teraz będzie na dalszym rozwoju platformy empik.com, która działa w modelu sprzedaży własnej, jak i marketplace. Zdaniem prezes Empiku, działająca od 2017 r. platforma ma przed sobą ogromny potencjał.

Kolejnym ważnym elementem jest dalszy rozwój subskrypcji, zarówno jeśli chodzi o produkty cyfrowe w ramach EmpikGo czy Empik Music, z których korzysta już ponad 300 tys. użytkowników, jak i poprzez główną usługę subskrypcyjną firmy Empik Premium.

- Już co piąty Polak jest w tym programie, to duża skala, ale liczymy wciąż na więcej - dodaje Ewa Szmidt-Belcarz, ale podkreśla przy tym, że w ramach budowy omnichanellowego biznesu Empik nie rezygnuje przy tym z rozwoju sieci stacjonarnej.

W tym roku w planach Grupy jest otwarcie 23 nowych Empików i kilkunastu Papierników. Tempo ekspansji w przyszłym roku ma być większe.

-  Chcemy otworzyć 50-70 nowych placówek. Pod tym względem nic się nie zmienia, przyspieszamy - podsumowuje Ewa-Szmidt-Belcarz.

EEC

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie