Coraz więcej energii napędzającej pociągi pochodzi ze źródeł odnawialnych.

Transport kolejowy w Polsce stoi dziś przed dużą szansą, jaką tworzy Europejski Zielony Ład i wypływająca z niego strategia mobilności. Przewozy kolejowe wywierają bowiem znacznie mniejszą presję na środowisko niż transport drogowy czy lotniczy. Dlatego Unia chce je rozwijać. Teraz trzeba przejść przez pandemię tak, by, gdy się skończy, umieć skorzystać z tego trendu. Będziemy o tym rozmawiać podczas EEC Trends Online.

  • Debata "Infrastruktura i rynek przewozów kolejowych w Polsce" odbędzie się w środę, 17 lutego 2021 r. w godz. 13.30-15.00.
  • Weźmie w niej udział: dwóch wiceministrów, przedstawiciele biznesu, eksperci. Założenia strategii mobilności przedstawi Filip-Alexandru Negreanu-Arboreanu, zastępca szefa gabinetu unijnej komisarz ds. transportu.
  • Do udziału w wydarzeniu można się jeszcze zarejestrować na stronie EEC Trends Online.
W grudniu 2020 r., niemal rok po opublikowaniu założeń Europejskiego Zielonego Ładu, światło dzienne ujrzała unijna długofalowa Strategia Zrównoważonej i Inteligentnej Mobilności, której głównym celem jest 90-procentowa redukcja emisji z całego transportu do 2050 roku.

To ważne, bo ograniczenie emisji z tego sektora może zdecydowanie przybliżyć Unię do osiągnięcia celu neutralności klimatycznej. Dziś niemal 83 proc. emisji gazów cieplarnianych w UE pochodzi z produkcji i wykorzystywania energii, z czego 1/4 to efekt działalności transportu.

Czytaj także: Inauguracja EEC Trends już wkrótce. W doborowej obsadzie

Według założeń strategii: do 2030 roku m.in. ruch kolei dużych prędkości podwoi się w całej Europie, podróże zbiorowe na trasach poniżej 500 km będą neutralne pod względem emisji, na dużą skalę zostanie wdrożona zautomatyzowana mobilność. Do 2050 roku prawie wszystkie samochody osobowe, dostawcze, autobusy, a także nowe pojazdy ciężarowe będą bezemisyjne a kolejowy ruch towarowy podwoi się.

Będzie o tym mówił Filip-Alexandru Negreanu-Arboreanu, który w gabinecie unijnej komisarz ds. transportu Adiny Valean jest odpowiedzialny za strategię mobilności.

W debacie, która nastąpi po przedstawieniu stanowiska Komisja Europejskiej, wezmą udział:

  • Andrzej Bittel, sekretarz stanu, pełnomocnik rządu ds. przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu, Ministerstwo Infrastruktury,
  • Arnold Bresch, członek zarządu, dyrektor ds. realizacji inwestycji PKP Polskie Linie Kolejowe SA,
  • Jakub Majewski, prezes zarządu Fundacji ProKolej,
  • Krzysztof Niemiec, wiceprezes zarządu Track Tec SA,
  • Paweł Pucek, członek zarządu DB Cargo Polska.

W agendzie debaty znalazły się także takie sprawy jak: normy emisyjności transportu i metody jej ograniczania w świetle aktualnych celów polityki UE, oraz inwestycje, rozwiązania prawne i innowacje - konieczne, by kolej mogła wspierać realizację celów Europejskiego Zielonego Ładu.

Żeby transport ludzi i towarów koleją mógł rosnąć zgodnie z założeniami UE, potrzebne są dalsze inwestycje w infrastrukturę. W czasie panelu będziemy mówić o rozbudowie i rewitalizacji infrastruktury kolejowej - priorytetowych projektach, harmonogramie, nowych technologiach, dotychczasowych i nowych źródłach finansowania.

W tej części debaty zabierze głos wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk, który będzie mówił o żegludze morskiej i śródlądowej i ich związku z transportem kolejowym.

W trzeciej odsłonie będzie mowa o warunkach zwiększenia konkurencyjności transportu kolejowego. Zapytamy o sprawę stawek dostępu do infrastruktury, które jak zapowiadał minister infrastruktury Andrzej Adamczyk docelowo mają być obniżane, ale na razie zawnioskowano o ich podwyżkę. Przedstawiciele firm kolejowych odpowiedzą na pytanie o ocenę perspektyw ich biznesu w najbliższych latach i w dłuższym horyzoncie czasowym.

Nasze spotkanie online zakończy rozmowa z prof. Haliną Brdulak ze Szkoły Głównej Handlowej o najważniejszych trendach, które zmieniają logistykę, nie tylko transport kolejowy, ale także inne jej gałęzie.

Debatę poprowadzi: Adrian Ołdak, zastępca redaktora naczelnego, WNP.PL

EEC Trends

Treścią wydarzenia jest debata nad głównymi trendami, które w roku 2021 staną się przedmiotem dyskusji w trakcie Europejskiego Kongresu Gospodarczego. EEC Trends to merytoryczny, programowy, kreatywny prolog Kongresu. EEC Trends kontynuuje tradycję i markę Forum Zmieniamy Polski Przemysł - do roku 2018 jednej z najważniejszych debat o perspektywach i kierunkach rozwoju polskiej gospodarki.
 
Dowiedz się więcej o innych wydarzeniach EEC Trends Online 17-18 lutego 2021 r.

EEC

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie