Narodowe Centrum Badań i Rozwoju na bazie swoich doświadczeń przekształca się w stronę centrum eksperckiego, które wspiera polską innowacyjność. Dyrektor Centrum Wojciech Kamieniecki w rozmowie z WNP.PL opowiada o tym, jak przebiega przekształcanie centrum w tym kierunku oraz o działaniach NCBR wspierających m.in. transformację energetyczną i zwalczanie pandemii COVID-19.

- Od końca zeszłego roku mamy przyjęta strategię rozwoju i pokazuje ona, że Centrum chce się rozwijać w z jednej strony bardzo sprawnie działająca rządową agencję wykonawczą, która potrafi sprawnie rozdysponować środki na wspieranie innowacji, a z drugiej strony chcielibyśmy na bazie doświadczeń, które uzyskaliśmy w poprzednich latach działalności, na zbudowanej na tym wiedzy, zasobie danych, którymi dysponujemy, stać się centrum wiedzy o innowacjach w wydaniu krajowym, w porównaniu do tego, co dzieje się na świecie i w tym kierunku uruchamiamy szereg działań, które z biegiem czasu pozwolą nam takim ośrodkiem się stać - tłumaczy Wojciech Kamieniecki.

Zobacz także: PKP PLK i NCBR zainwestują 100 mln zł w innowacje na kolei

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju aktywnie włączyło się też we wspieranie polskiej transformacji energetycznej wpisującej się w unijny Zielony Ład. W tym celu zamówiło choćby kilka demonstratorów nowych ekotechnologii. W ramach projektu powstać mają m.in. nowoczesna oczyszczalnia ścieków, nowoczesna biogazownia, nowoczesne budynki o zerowym lub wręcz dodatnim bilansie energetycznym czy prekursorskie, efektywne systemy retencji wody przydomowej. Planowana jest też budowa elektrociepłowni przyszłości, która będzie "umiała" magazynować nie tylko energię elektryczną, ale także ciepło i chłód.

- Forma realizacji tych projektów jest bardzo ciekawa, bo to nie ma takiego mechanizmu, jak wszystko, co do tej pory realizowaliśmy w NCBR, czyli mechanizmu dotacyjnego, grantowego czy tez inwestycji kapitałowej, ale zawsze z tym pierwiastkiem dotacyjnym. Tylko realizujemy tu normalne zamówienie. Nie udzielamy grantu, tylko zamawiamy coś i płacimy za to, płacimy 100 proc. ceny tak jak każdy zamawiający - zaznacza Wojciech Kamieniecki.

Zobacz całą rozmowę z dyrektorem Narodowego Centrum Badań i Rozwoju:





EEC

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie