Podczas EEC Online Dawid Zieliński, prezes Columbus Energy, który zainwestował w firmę Saule Technologies, produkującą ogniwa słoneczne w wykorzystaniem perowskitu, poinformował, że są chętni na zakup wymyślonej w Polsce technologii.


6 lat temu Hideo Sawada, japoński inwestor i właściciel firmy HIS, wsparł finansowo start-up Olgi Malinkiewicz. Rozpoczął się wtedy projekt, którego celem było postawienie linii produkcyjnej perowskitów.

Technologia wynaleziona przez polską fizyczkę to ogniwa fotowoltaiczne pozwalające produkować energię zarówno ze słońca, jak i ze sztucznego światła - dzięki czemu mogą one znaleźć zastosowanie dosłownie wszędzie – od etykiet cenowych przez fasady budynków po satelity w przestrzeni kosmicznej. 

- Uruchomienie fabryki było zwieńczeniem naszej wieloletniej pracy. Szliśmy wszyscy pod prąd: udowodniliśmy, że to, co obiecaliśmy kilka lat temu, jesteśmy w stanie zrealizować – powiedziała podczas debaty o energetyce odnawialnej Olga Malinkiewicz, założycielka Saule Technologies. - Oczywiście, że nie jesteśmy jedyni. Gdybyśmy byli jedyni, to byłoby to trochę podejrzane... Zaczęliśmy jako pierwsi pracować nad tą technologią. (...) Z czasem tych start-upów przybywało. Myślę, że duże koncerny też to rozwijają, ale w ciszy. Chcemy jak najszybciej wpuścić na rynek nasze produkty. Czas i pierwszeństwo są dla nas bardzo ważne.

Przenośna fabryka

Obecnie Saule jako pierwsze zaprezentowało linię produkcyjną, którą docelowo można domontować u każdego producenta. W założeniu będzie to możliwe nawet u produkującego elewację, okna czy dowolny element, z którego korzystamy w budynkach. 

- To przewaga Saule Technologies. Jesteśmy gotowi skalować biznes, nie budując wielkiej fabryki w Polsce, takiej na pół Śląska, lecz  stawiając na inteligentne  "smartne" fabryki, które można adaptować u wszystkich producentów na świecie – podkreślał podczas na EEC Online Zieliński.

Ze swoim Columbus Energy (jeden z największych dystrybutorów instalacji fotowoltaicznych w Polsce) w 2020 roku zainwestował w firmę Malinkiewicz 10 mln euro. Firma ta stała się największym akcjonariuszem Saule Technologies i nabyła prawo pierwszeństwa zakupu produktów opartych na ogniwach perowskitowych. 

- Myślę, że Saule Technologies szybko zacznie zarabiać na siebie. Z racji tego, że jest w drodze na giełdę, chcę roztropnie tutaj przekazywać informacje... Model biznesowy i ten know-how: trade secret to  sposób wytwarzania tuszu, który jest drukowany z klasycznych ink-jetowych, przemysłowych drukarek. Tusz, jak i sama technologia produkcji - to właśnie nasze know-how – podkreśla unikatowość, ale i prostotę części rozwiązań przy produkcji polskich ogniw perowskitowych Zieliński.

Polski produkt za oceanem i w Azji

Fabryka w Japonii ma być pierwszym miejscem, do którego "wyeksportowana" zostanie technologia produkcji firmowana przez firmę Olgi Malinkiewicz. Pierwszym, ale nie ostatnim...

- Zachęcamy dzisiaj wszystkich, z całego świata. Wybieramy się w czerwcu do Stanów Zjednoczonych, a do Chin w sierpniu. Będziemy szukać partnerów biznesowych, którzy są w stanie wejść z nami w relację joint-venture i budować u siebie tę technologię w ramach łańcucha dostaw do produkcji, w ramach licencji. Saule ma model biznesowy, który pozwoli dużo szybciej zarobić niż w przypadku takiego klasycznego myślenia: zbudujmy gigafabrykę – zapewniał podczas rozmowy na EEC Online Dawid Zieliński, prezes zarządu Columbus Energy.
 
Zobacz całą rozmowę z Olgą Malinkiewicz i Dawidem Zielińskim, w czasie której zaprezentowano też film z produkcji ogniw perowskitowych we Wrocławiu.

 

EEC

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie