- Dla polskich przedsiębiorców najważniejsza jest kwestia szybkiego, jednoznacznego i prawomocnego rozstrzygnięcia sporu sądowego. Jednym z elementów tych działań powinno być wykorzystanie nowych technologii. Jedyną zaś zmianą (została wymuszona przez pandemię) są zdalne rozprawy i elektroniczne doręczenia w sprawach cywilnych i gospodarczych - mówił podczas tegorocznego Europejskiego Kongresu Gospodarczego prezes Naczelnej Rady Adwokackiej, Przemysław Rosati.

  • Sprawność postępowania sądów zależy w dużym stopniu od wykorzystania nowych technologii.
  • Sądy nadal działają, opierając się na systemie papierowym.
  • Cyfryzacja wymiaru sprawiedliwości przyniesie wymierne korzyści ekonomiczne.

Barierą dostępu do sądu dla polskiego przedsiębiorcy jest przede wszystkim sprawność postępowania. W wielu przypadkach procedury są wydłużone w czasie tak bardzo, że zanim dojdzie na przykład do windykacji zasądzonej należności, firma po prostu upada...

- Dlatego tak ważne powinno być zrozumienie sytuacji, że sprawę oddaje się do rozstrzygnięcia przez wymiar sprawiedliwości po to, aby uzyskać szybki, jednoznaczny i prawomocny wyrok - przypomina prezes Naczelnej Rady Adwokackiej, Przemysław Rosati. 

Dużym problemem jest dziś brak wykorzystywania nowych technologii - zwraca uwagę nasz rozmówca.

- Pandemia przyzwyczaiła nas do pracy zdalnej. Niestety nie do końca szansę wykorzystały sądy, bo gdy mowa o implementacji nowych technologii, to odnosimy to tylko do zdalnych rozpraw oraz doręczeń elektronicznych w sprawach cywilnych i gospodarczych. Sądy nadal działają, w dużej mierze opierając się na papierowym systemie. Powoduje to sytuacje, w których mamy do czynienia z dwoma różnymi światami... -ocenia  sytuację Przemysław Rosati. 

I akcentuje, że przedsiębiorca ma w pełni zinformatyzowany biznes, pełen dostęp do danych i możliwość ich natychmiastowego wykorzystania, tymczasem zderza się z systemem sądowniczym, działającym według innych reguł, niewiele zmieniających się od lat.

- Wyzwanie (czyli wprowadzenie zmian) dotyczy wszystkich uczestników wymiaru sprawiedliwości, w tym także adwokatury. Ważne są wskazania kierowane do rządu i parlamentu, aby doprowadzić do wprowadzenia zmian technologicznych, to bowiem przyniesie wszystkim zyski. Przyspieszenie procedur obniży koszty działania, ale także zapewni realne prawo do sądu - mówi prezes Naczelnej Rady Adwokackiej.

Całość rozmowy z Przemysławem Rosati - poniżej  

EEC

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie