Rola przemysłu jest nie do przecenienia, ale ten sektor musi się zmieniać. Czy Polska Polityka Przemysłowa tu ułatw? Porozmawiamy o tym na EKG

Podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego przemysł – jego rozwój, modernizacja, wyzwania przed nim stojące – zawsze był w centrum uwagi. Nie może być inaczej podczas tegorocznej edycji największej biznesowej imprezy w tej części Europy, tym bardziej, że kilka miesięcy temu pojawił się projekt nowej strategii – Polskiej Polityki Przemysłowej. Czy stanowi adekwatną odpowiedź na wyzwania? Przekonamy się w Katowicach.

Nawet w czasach, gdy tryumfują nowoczesne technologie informatyczne, rozkwitają handel i usługi, rola przemysłu jest nie do przecenienia. Nie tylko dlatego, że to dzięki przemysłowi mamy np. te wszystkie elektroniczne gadżety, jakimi bawimy się na co dzień. Także w czasie pandemii stosunkowo duży udział przemysłu w polskiej gospodarce uchronił nas przed głębszą recesją . Stąd starania kolejnych rządów, by zapewnić temu sektorowi jak najkorzystniejsze warunki do działania. Niedawno pojawił się nowy plan.

Podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego, gdzie problemy i perspektywy przemysłu były zawsze w centrum uwagi, nie mogło zatem zabraknąć wątku Polskiej Polityki Przemysłowej – zaprezentowanego kilka miesięcy temu projektu nowej strategii. Oparta na pięciu filarach (cyfryzacja, zielony ład, bezpieczeństwo, lokalizacja i społeczeństwo wysokich kompetencji) strategia ma przeprowadzić polski przemysł w nową epokę.

A wadach i zaletach tego dokumentu będziemy na EKG dyskutować 20 września w trakcie sesji „Nowa Polityka Przemysłowa” w której udział wezmą m.in. Krzysztof Kopeć, prezes Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego – Krajowi Producenci Leków, Arkadiusz Mężyk, rektor Politechniki Śląskiej w Gliwicach, przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, Paweł Stańczyk, prezes kędzierzyńskich Azotów, Paweł Śniatała, prorektor ds. współpracy międzynarodowej Politechniki Poznańskiej oraz Robert Tomanek, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w latach 2016-2020, wiceminister rozwoju, pracy i technologii w latach 2020-2021.

Paneliści dokonają diagnozy dzisiejszego stanu polskiego przemysłu, ale przede wszystkim zajmą się wyzwaniami przyszłości. Bo oczywiste jest, że w ciągu najbliższych dekad ten sektor czeka rewolucyjna transformacja. Jak stawić jej czoła, by zachować konkurencyjną pozycję w globalnej grze? Europejski Kongres Gospodarczy zawsze był miejscem, gdzie poszukuje się odpowiedzi na takie właśnie pytania.

EEC

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie