Rola, postępy i ograniczenia robotyzacji we współczesnym świecie będą jednymi z tematów tegorocznego Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Pandemia pokazała nowe oblicza digitalizacji – korzyści, których wcześniej nie braliśmy pod uwagę. To skłania do digitalizacji, choć mocniejsze stały się obawy dotyczące finansowania tego typu inwestycji w niepewnych czasach. Na temat konieczności i ograniczeń wprowadzania Przemysłu 4.0, doświadczenia firm, które ten proces przeszły i możliwościach, jakie daje on w czasach kryzysu, będziemy rozmawiali podczas sesji „Cyfrowa fabryka. Przemysł 4.0 – faza realizacji” w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

  • Bardziej zdigitalizowane zakłady miały mniejsze problemy z dostosowaniem się do wymagań stawianych przez pandemię i prowadzeniem działalności.
  • Cyfryzacji i technologiom będzie poświęcona specjalna ścieżka tematyczna Europejskiego Kongresu Gospodarczego, obejmująca sesje, w ramach których będziemy omawiać m.in. różne aspekty wprowadzania i działania rozwiązań Przemysłu 4.0.
  • Europejski Kongres Gospodarczy odbędzie się w dniach 20-22 września br. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Digitalizacja, cyfrowa fabryka, cyfrowy bliźniak, robotyzacja – to pojęcia, które w ostatnich latach odmieniamy przez wszystkie przypadki i omawiamy z każdej strony. Tak nam się przynajmniej do  niedawna wydawało. Pandemia pokazała nam całkiem nową stronę digitalizacji procesów, robotyzacji. Bardziej zdigitalizowane zakłady miały mniejsze problemy z dostosowaniem się do wymagań stawianych przez pandemię. Roboty nie chorowały i nie trzeba było tworzyć dla nich nowego systemu pracy, dopasowanego do wymagań bezpieczeństwa higienicznego.

Paradoksalnie, nie musiało to oznaczać przyśpieszenia cyfryzacji. Pierwsze miesiące pandemii spowodowały wstrzymanie inwestycji i zamrożenie budżetów. Nowoczesność okazała się jednak skutecznym lekarstwem na kryzys. Zdigitalizowane zakłady znacznie lepiej poradziły sobie z wprowadzeniem pracy zdalnej i to na obszarach znacznie szerszych niż praca biurowa. – Ze względu na pandemię przeszliśmy na cyfrowe zarządzanie procesem, a do tego służy właśnie automatyzacja. Została stworzona po to, żeby łatwiej niż do tej pory zarządzało się wszystkimi procesami – mówi Artur Pollak, prezes zarządu APA Group.

Nowe plusy digitalizacji

Nowe plusy digitalizacji i robotyzacji, zwłaszcza utrzymujący się stan zagrożenia epidemicznego, który wciąż powoduje potrzebę rozproszenia pracowników i zachowania pracy zdalnej, wzmocnią i przyśpieszą rozwój technologii Przemysłu 4.0.

Czytaj także: Europejski Kongres Gospodarczy wraca do normalności

Rola, postępy i ograniczenia robotyzacji we współczesnym świecie będą jednymi z tematów podejmowanych podczas tegorocznego Europejskiego Kongresu Gospodarczego, w czasie którego cyfryzacji i technologiom będzie poświęcona specjalna ścieżka tematyczna. Znajdą się w niej sesje, w których ramach będziemy omawiać m.in. problemy internetu rzeczy, sztucznej inteligencji, cyfryzacji i digitalizacji, chmur obliczeniowych, robotów i dronów.

Jedna z sesji będzie dotyczyła Cyfrowej fabryki, przemysłu w wersji online. Uczestnicy sesji będą poruszali takie problemy, jak cyfrowy bliźniak, komunikacja maszyn, systemów i ludzi. To znane od dawna tematy. Postaramy się spojrzeć na nie nie tyle z perspektywy teorii, co praktyki, doświadczeń firm, które już z tych technologii korzystają, mogą więc wskazać zarówno korzyści, jak i wyzwania stojące przed firmami, które chcą zastosować te technologie.

Koszty wdrożenia Przemysłu 4.0

Jedną z poważnych obaw, zwłaszcza małych i średnich przedsiębiorstw, są koszty procesu robotyzacji i digitalizacji. Ich zarządy często uważają, że są uwięzione między koniecznością wprowadzania nowych technologii a brakiem środków. Wdrożenie technologii Przemysłu 4.0 często nie wymaga wymiany parku maszynowego. Od dawna już wiele urządzeń jest dostosowanych do cyfrowego sterowania, zarządzania poprzez dane, wymagają tylko stworzenia systemu, który może to zapewnić. Te problemy także znajdą odbicie w dyskusji w czasie Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Czytaj także: Kluczowe tematy, żywe zainteresowanie, duża skala. Europejski Kongres Gospodarczy tuż tuż

Sesja „Cyfrowa fabryka. Przemysł 4.0 – faza realizacji” odbędzie się 21 września o godzinie 11:30. W dyskusji wezmą udział m.in.: Michał Forystek, dyrektor zarządzający i współzałożyciel firmy technologicznej Brainhint, Artur Pollak, prezes zarządu APA Group, firmy działającej na rynku inteligentnej automatyki przemysłowej oraz zarządzania budynkami oraz Robert Stobiński, odpowiedzialny za transformację cyfrową członek zarządu grupy Amica, producenta urządzeń AGD, którego produkcja sięga 1,5 mln sztuk rocznie. W ostatnich latach Amica przechodzi intensywną transformację technologiczną, coraz powszechniej stosując rozwiązania Przemysłu 4.0.

EEC

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie