W transformacji energetycznej bardzo ważny jest zaufany partner. Polska może liczyć pod tym względem na wsparcie krajów skandynawskich, które mają w tej dziedzinie wieloletnie doświadczenie.

  • Nasz kraj potrzebuje partnerów i dobrych wzorców w przechodzeniu na gospodarkę zeroemisyjną i we wprowadzaniu GOZ.
  • Kraje skandynawskie mają wieloletnie doświadczenie w zajmowaniu się zieloną energią, robią to od dawna i bardzo chętnie dzielą się wiedzą z Polską.
  • Współpraca polski i krajów nordyckich to dzisiaj nie tylko sprawa sukcesów gospodarczych, ale także bezpieczeństwa.

Tylko 8 procent surowców w skali świata podlega obiegowi zamkniętemu, w UE zaś - 12 procent.

– To ciągle bardzo mało – mówiła podczas EEC 2022 w Katowicach Małgorzata Greszta, partnerka zarządzająca CSR Consulting.

Jak dodała, transformacja gospodarki to klucz do wdrożenia Zielonego Ładu, ale gospodarka obiegowa jest równie ważna.

Małgorzata Greszta, partnerka zarządzająca, CSR CONSULTING

– W niedalekiej przeszłości firmy przemysłowe nie chwaliły się tym, że korzystają z materiałów z odzysku, bo bały się opinii klientów. Teraz jest dokładnie odwrotnie - klienci tego oczekują, a firmy promują recykling – stwierdził Lars Ibsen, dyrektor zarządzający Stena Recycling.

Jak wspomniał, konsumenci oczekują, że dzisiaj to przemysł przejmie rolą przywódczą we wcielaniu w życie nowej gospodarki. 

– Firmy muszą słuchać konsumentów, bo oni przeszli z oczekiwań do wymagań. Nie możemy się wahać! – dodawał.

Lars Ibsen dyrektor zarządzający, Stena Recycling
Wiktoria Płocha, Sustainability Business Partner w IKEA Retail Polska, skomentowała, że konsumenci zamierzają stać się częścią nowego modelu gospodarki. 

– Nie chcą mieć poczucia, że marnują surowce, niszczą środowisko, a my - jako biznes - musimy im to umożliwić. Bez akcji nie będzie reakcji... – przekonywała.

Wiktoria Płocha, Sustainability Business Partner w IKEA Retail Polska

Jak zauważyła, biznes musi się zjednoczyć, by pokazać klientowi, że obieg zamknięty nie oznacza czegoś, co jest drogie i wymagające.

– 87 procent ludzi jest gotowych podejmować stosowne  działania, ale nie wie, od czego zacząć. Odpowiedzialność spoczywa na sektorze przemysłowym i rządowym, które muszą pokazać, że każdy krok ma tu znaczenie – tłumaczyła Wiktoria Płocha.

Także zdaniem Anny Sapoty, wiceprezes ds. relacji rządowych dla Europy Środkowej i Północnej w firmie Tomra, presja, by iść naprzód, widoczna jest już także ze strony samych konsumentów.

– Konsumenci są gotowi na zmiany, nawet w czasach koronawirusa 90 proc. osób twierdziło, że chce mniej plastiku, mniej opakowań. Dlatego pracujemy nad tymi rozwiązaniami - zarówno pod względem technologicznym, jak i prawnym – wyjaśniała Anna Sapota.

Anna Sapota wiceprezes ds. relacji rządowych dla Europy Środkowej i Północnej, Tomra

Jak zauważyła, ciągle jednak postrzegamy, że przejście na gospodarkę cyrkularną jest trudne i kosztowne. 

– Nie możemy patrzeć na GOZ jako koszt i problem, tylko musimy widzieć w tym zysk! – akcentowała Anna Sapota.

Skandynawia i zielona transformacja

Polska potrzebuje partnerów i dobrych wzorców w przechodzeniu na gospodarkę zeroemisyjną i we wprowadzaniu gospodarki obiegu zamkniętego.

Kraje skandynawskie mają wieloletnie doświadczenie w zajmowaniu się zieloną energią; robią to od dawna i bardzo chętnie dzielą się wiedzą z Polską.

– Mamy wiele poziomów, na których możemy współdziałać , zresztą współpraca polsko-skandynawska trwa nie od wczoraj... Polacy lubią pracować dla skandynawskich firm – jesteśmy odpowiedzialni społecznie, nowocześni, dobrze płacimy – mówił Carsten Nilsen, prezes Skandynawsko-Polskiej Izby Gospodarczej. 

Carsten Nilsen prezes, Skandynawsko-Polska Izba Gospodarcza

Jak dodawał, kraje skandynawskie mają bardzo duże doświadczenie w zielonej gospodarce, w tworzeniu farm wiatrowych na morzu, ale także w recyklingu.

– Teraz chodzi o to, żeby połączyć siły. Mamy ekspertów, Polska - potencjał, więc musimy działać jeszcze skuteczniej – dodawał Carsten Nilsen.

Podkreślał, że Skandynawsko-Polska Izba Gospodarcza może bardzo pomóc Polsce.

– To już sięę dzieje, ale musi dziać się jeszcze szybciej – podkreślał.

Marek Roszak Market Area Manager, Poland and Baltics, DNV Poland

Marek Roszak, Market Area Manager, Poland and Baltics, DNV Poland, zauważył, że w Polsce funkcjonuje już ponad 700 szwedzkich firm.

– I wszystkie one działają na zasadzie „win-win” – ocenił.

Ole Toft, ambasador Królestwa Danii w Polsce, uwypuklał, że nasi północni sąsiedzi mają nam wiele do zaoferowania.

Ole Toft. ambasador Królestwa Danii w Polsce

– Mamy doświadczenie oraz rozwiązania, które możecie też wykorzystać. Możecie także uniknąć naszych błędów – mówił.

Jak dodał duński ambasador, siła połączonych gospodarek państw skandynawskich to siła równa jednemu z członków G20. Jeśli chodzi o innowacje, to znaczenie skandynawskiej gospodarki jest jeszcze większe.

Gunnar Haglund, tradca ambasady Szwecji w Polsce

Gunnar Haglund, radca ambasady Szwecji w Polsce, stwierdził, że choć kraje skandynawskie są małe, to - łącząc się - dysponują dużymi możliwościami.

– Nasze państwa są - wbrew pozorom - bardzo różne, ale wszystkie chcą być krajami przyjaznymi środowisku i dbać o zrównoważony rozwój - a to dzisiaj przynosi także zyski, wymierne korzyści – mówił.

Współpraca polski i krajów nordyckich to teraz nie tylko sprawa sukcesów gospodarczych, ale także bezpieczeństwa.

Agnieszka Zielińska dyrektor zarządzająca, Skandynawsko-Polska Izba Gospodarcza

Agnieszka Zielińska, dyrektor zarządzająca Skandynawsko-Polskiej Izby Gospodarczej, zwróciła uwagę, że współpraca Polski z krajami skandynawskimi może być niezwykle prężna.

–  Od 24 lutego – jesteśmy przekonani – to temat tym bardziej istotny. Współpraca między krajami nordyckimi a Polską może sprawić, że cały region przejdzie na wyższy poziom bezpieczeństwa – przekonywała Agnieszka Zielińska.

Także Marcin Wiśniewski, dyrektor ds. regulacyjnych, Equinor Polska, zauważył, że - w kontekście tego, co się dzieje na świecie - transformacja energetyczna to nie tylko agenda klimatyczna, ale także agenda związana z bezpieczeństwem.

Marcin Wiśniewski dyrektor ds. regulacyjnych, Equinor Polska

– Dostrzegamy, jak ważny jest w tej transformacji zaufany partner. Polska stoi przed takim wyzwaniem i powinna sięgać po wsparcie krajów nordyckich – stwierdził Marcin Wiśniewski.

Jak zauważyła Justyna Piszczatowska, redaktor naczelna Green-News, kraje skandynawskie nie tylko tworzą rozwiązania, ale świadczą usługi, z których Polska może skorzystać. 

Justyna Piszczatowska, redaktor naczelna Green-News

Jakub Mach, Country Manager Cold Chain Logistics, Maersk Polska, jako przedstawiciel firmy inwestującej w Polsce, podkreślał, że wszystkie inwestycje firmy w 2040 roku mają osiągnąć zeroemisyjność. Skorzysta na tym także Polska, bo te same zasady dotyczą inwestycji w naszym kraju.

 

Jakub Mach Country Manager Cold Chain Logistics, Maersk Polska

Zobacz pełną relację wideo z sesji

 

EEC

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie