Raportowanie wpływu działalności gospodarczej na środowisko staje się szybko jednym z głównych narzędzi konkurowania – o kapitał i klientów. Fot. pexels.com

Szybko rośnie rola kryteriów ESG (Environment, Social and Governance – środowiskowych, społecznych i zarządczych) w budowaniu wartości firmy. Biznes opracowuje strategie i publikuje raporty niefinansowe. Nieuwzględnianie kwestii środowiskowych czy społecznych grozi konkurencyjną porażką, szczególnie na dojrzałych rynkach ze świadomymi klientami. Sprawa ESG już 21 września będzie dyskutowana na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach (EEC).

  • Cele i kryteria ESG, wraz z narzędziami ich egzekwowania, to rewolucja w społecznej odpowiedzialności i podejściu do zrównoważonego rozwoju. Polski biznes będzie musiał szybko opanować sztukę raportowania swoich kompleksowych działań w tym obszarze.
  • Decyzje inwestorów są coraz częściej oparte na kompleksowym ratingu ESG. Dotyczy to także strategii funduszy i banków, a więc dostępu do finansowania, które przybiera coraz bardziej zielony odcień.
  • ESG to już nie tylko presja rynku, ale konkretne wymagania i normy prawne, którym będą musiały sprostać także polskie firmy. Debata o tych nowych wyzwaniach już 21 września na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach.
Obowiązek raportowania ESG wynika z nowelizacji ustawy o rachunkowości, która wprowadzała do polskiego systemu prawnego treść unijnej dyrektywy 2014/95. Nowe przepisy obowiązywały od roku 2017, co oznacza, że objęte nimi duże spółki giełdowe raportują już po raz czwarty.

Wciąż jednak o swoim wpływie na środowisko naturalne o relacjach z otoczeniem społecznym i respektowaniu zasad ładu korporacyjnego i szerzej – praw człowieka informuje tylko nieduży odsetek firm. Tymczasem nadchodzi prawdziwa rewolucja w tej dziedzinie.

Nic więc dziwnego, ze temat ESG zajmie istotne miejsce na tegorocznym Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach (EEC). Gośćmi debaty "ESG" 21 września o godzinie 11.30 będą: Stanisław Barański, dyrektor Działu Strategii i Analiz w Polskim Koncernie Naftowym Orlen, Anna Grabowska, wiceprezeska ds. strategii konsumenckich w EVP Żabka Polska, Wojciech Hann, prezes Banku Ochrony Środowiska, Michał H. Mrożek, wiceprezes zarządu, ING Banku Śląskiego, Jarosław Romanowski, członek zarządu Ciech, Mario Zamarripa, dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju w ERGO Hestii.

Trwa jeszcze rejestracja na Kongres.

Taksonomia, czyli zaczną się schody

Za rok 2020 tylko 138 firm notowanych na GPW opublikowało raporty ESG, a jedynie 64 proc. sporządziło je zgodnie z jednym z powszechnie stosowanych standardów (dane za Raportem Zielone Finanse w Polsce, 2020). Pozostałe, a także firmy, które postanowiły raportować kryteria ESG „z własnej woli”, tj. nie przymuszone obowiązkiem prawnym, stosując dowolnie dobrane zasady.

W związku z tym jakość tak prowadzonego dialogu z rynkiem i otoczeniem musi pozostawiać wiele do życzenia. Inwestor, partner czy klient nie mają bowiem pewności, czy firma nie dobrała do raportu parametrów świadczących o jej odpowiedzialnej postawie, pomijając to, co mogłoby stawiać ją w złym świetle.

Sytuację tę ma zmienić unijne rozporządzenie w sprawie tzw. taksonomii, czyli systematyki działalności zrównoważonej środowiskowo, pozwalające z zastosowaniem szczegółowych branżowych kryteriów ocenić, czy i w jakim stopni działalność firmy jest zrównoważona tj., czy spełnia jeden z 6 określonych celów środowiskowych, a z pozostałymi nie stoi w sprzeczności.

O nadchodzących zmianach wiele mówi ogłoszony w kwietniu br. projekt dyrektywy CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive). To element kompleksowego pakietu zmian legislacyjnych na rzecz zrównoważonych inwestycji, które mają pomóc w osiągnięciu przez Unię neutralności klimatycznej do 2050 roku.

Od 2023 roku obowiązek raportowania zagadnień ESG ma dotyczyć (wszystkich, nie tylko notowanych na giełdzie) spółek zatrudniających powyżej 250 pracowników. Raportowanie będzie odbywało się zgodnie z jednolitym europejskim standardem raportowania ESG.

Już w marcu 2021 r. weszły w życie przepisy zobowiązujące firmy zarządzające funduszami do publikowania szeregu wskaźników z zakresu ESG – np. średniej emisyjności portfela inwestycji czy całego funduszu. Oznacza to, że fundusz będzie musiał zapytać wszystkie spółki, w których ma udziały, o ich emisje gazów cieplarnianych.

O zasadach ESG w polskim sektorze finansowym – czytaj tu.

Ten mechanizm działa już w przypadku polskich firm kooperujących z dużymi podmiotami, prowadzącymi świadomą politykę zrównoważenia i odpowiedzialności. Odbiorcy polskich produktów coraz częściej warunkują dalszą współpracę od informacji o śladzie węglowym wytworzonym w procesie ich powstawania.

Presja ze strony funduszy może oznaczać dla tych, którzy raportowanie zaniedbają, rosnące kłopoty z pozyskaniem finansowania, a nawet z odpływem akcjonariuszy do „czystszych” aktywów.

Pytania na czasie

Co więcej działające na polskim rynku podmioty już teraz narzucają wysokie standardy, a ich stosowanie przełoży się na rachunek ekonomiczny. W realiach coraz bardziej „zielonych” inwestycji trzeba się bowiem liczyć z prawdziwym konkurowanie o inwestora z wykorzystaniem polityki środowiskowej i jej weryfikowanych efektów.

- Zakładamy, że konsekwentne wdrożenie i realizacja strategii ESG zwiększy EBITDA grupy CEZ o 40 proc. do 2030 roku – szacuje Bohdana Horačková, prezes zarządu, dyrektor generalna CEZ Polska. – Dostosujemy strukturę grupy CEZ do potrzeb inwestorów, banków finansujących i pracowników. Rozumiemy ESG jako kompleksowe podejście do zarządzania firmą w szybko zmieniającym się otoczeniu, z naciskiem na tworzenie długoterminowych zrównoważonych wartości ważnych dla społeczeństwa jako całości.

Czy polski biznes jest przygotowany na sprostanie rosnącym w szybkim tempie obowiązkom raportowania w obszarze ESG?

O przygotowaniu polskiego biznesu do raportowania niefinansowego (ESG) czytaj tu.

Działania ograniczające wpływ biznesu na środowisko i informowanie o tym wpływie to dodatkowe koszty i dla wielu kłopotliwy obowiązek. A może inwestycja? Co wobec tego ze zwrotem z tak zaangażowanego kapitału?

Jak tempo i intensywność odpowiedzi polskiego biznesu na wyzwania związane z ESG mogą wpłynąć na konkurencyjność polskiej gospodarki? Od jakich czynników to zależy?

Jak raportować skutecznie i efektywnie – nie angażując, co szczególnie ważne w przypadku mniejszych firm – ogromnych środków?

To tylko niektóre z pytań, jakie padną w trakcie debaty zaplanowanej w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Dowiedz się więcej o Europejskim Kongresie Gospodarczym.

EEC

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie