Zielony Ład to nowa harmonia funkcjonowania. Na szczęście coraz mniejszy jest dysonans między przedstawicielami rządu, regulatorami, politykami i decydentami a tym, co mówią przedstawiciele biznesu i eksperci – uważali uczestnicy sesji "Zielony Ład, Zielony biznes" podczas XIV Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

  • Europejski Zielony Ład to strategia rozwoju, która ma przekształcić Unię Europejską w obszar neutralny klimatycznie do 2050 roku. Jest odpowiedzią na kryzys klimatyczny i silne procesy degradacji środowiska.
  • EZŁ będzie miał wpływ na wiele kluczowych obszarów gospodarki.
  • Jak zazieleniać biznes w Polsce - o tym rozmawiali uczestnicy sesji dyskusyjnej podczas XIV Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

 

Wywodząca się z sektora węglowego firma Famur, producent maszyn górniczych, diametralnie musiała zmienić profil działalności. Oto w 2020 roku podjęto decyzje o wygaszaniu wydobycia węgla, a na początku 2021 roku pojawiła się nowa polityka energetyczna Polski...

– Firmy, takie jak nasza, musiały podjąć trudną decyzję: z jednej strony - zapewnić sobie bezpieczeństwo rozwojowe, a z drugiej - w procesie transformacji zachować potencjał. Na nowo zdefiniowaliśmy nasze cele i traktujemy to też jako szansę. Albo zostaniemy w starej strefie biznesowej i będziemy się kurczyć, albo poszukamy nisz i wykorzystamy transformację jako szansę – mówił Mirosław Bendzera, prezes Famuru.

Mirosław Bendzera, prezes Famuru (fot.PTWP)

Firma postawiła na budowę fotowoltaiki wielkoskalowej, planuje też inwestycje w offshore, kogenerację czy smartmetering.

Czytaj też: Długoterminowo, a nie politycznie. Tak trzeba myśleć o transformacji w zieloną stronę

Zdaniem Jarosława Rota z BNP Paribas do wybuchu wojny w Ukrainie byliśmy już świadomi megatrendów, konieczności przejścia w stronę zielonej transformacji. Znalazło to odzwierciedlenie w finansowaniu inwestycji. W BNP Paribas w 2019 roku sięgnęło ono 500 mln zł, w 2020 – miliarda złotych, a w 2021 już 3,9 miliarda złotych stanowiło "zielone finansowanie". 

– To nie tylko poczucie świadomości klimatycznych wyzwań ze strony przedsiębiorstw, ale również kwestia finansowa. W transformacji w stronę zeroemisyjności są wielkie pieniądze. Działanie na rzecz środowiska to także zwiększanie przewagi konkurencyjnej – podkreślał.

Jarosław Rot BNP Parinas (fot.ptwp)

Po wybuchu wojny za naszą wschodnią granicą doszły do naszej świadomości inne jeszcze czynniki. 

– Zaczynamy na nowo rozumieć bezpieczeństwo energetyczne, ale też znaczenie niefinansowania wojny – uważa Jarosław Rot. – Możemy teraz przyspieszyć budowę mocy ze źródeł odnawialnych i wzmocnić działania na rzecz efektywności energetycznej. My wierzymy i widzimy u naszych klientów chęć, by tak się stało.

Karol Wolff z PKN Orlen przyznaje, że jesteśmy w trudnym momencie, jeśli chodzi o rynek energetyczny. 

– To duża niestabilność i wojna, która powoduje, że nie chcemy płacić Rosji za paliwa. W krótszej perspektywie musimy podjąć współpracę z innymi dostawcami - tak, aby zaspokoić popyt; w dłuższej perspektywie ząś - uniezależnić się od ropy i gazu, inwestując w energetykę, która nie potrzebuje tych surowców: OZE i energetykę nuklearną – mówił.

Grupa Orlen jest zaangażowana w offshore, ale wspiera też rozwój fotowoltaiki i energetyki wiatrowej na lądzie. 

Karol Wolff PKN Orlen (fot. PTWP)

– Oczywiście zielona energia ma zalety i wady. Zaletą jest niezależność energetyczna, wadą  - jej niestabilność. Tu uzupełnieniem mogą być np. małe reaktory jądrowe – to perspektywa tej dekady lub początku przyszłej – powiedział Wolff. 

– Dla nas niezwykle istotna jest energooszczędność. Niezależność i bezpieczeństwo energetyczne osiągniemy właśnie przez kombinację spadku zużycia energii i dostosowania odpowiednio miksu energetycznego – uważa Jacek Siwiński, prezes Velux.

Jacek Siwiński prezes Velux (fot. PTWP)

Podkreślał, że potencjał jest ogromny. 

– Budynki odpowiadają za blisko 40 proc. zużycia energii w gospodarce. W Polsce mamy 14 milionów budynków, większość z nich budowano kilkadziesiąt lat temu, kiedy nie istniały standardy energooszczędności; energia była tania, nie było też dostępnych technologii. Teraz mamy takie technologie, coraz wyższą świadomość inwestorów i odpowiednie regulacje. Energooszczędność tych budynków można zredukować nawet o 50, 60 i więcej procent – dodał.

Zdaniem Ryszarda Hordyńskiego z Huawei Polska, zielona rewolucja będzie wdrażana szybciej niż przewidywaliśmy.

Ryszard Hordyński Huawei Polska (fot. PTWP)

– Staramy się, by nasze produkty były coraz bardziej efektywne; teraz to także liczne urządzenia, które mogą wspomóc zieloną transformację. To inwertery fotowoltaiczne, oparte na sztucznej inteligencji, analizują dane w chmurze, zarówno dla Kowalskiego, jak i dla wielkich farm, a także m.in. magazyny energii i elektryczne samochody autonomiczne o zasięgu 1100 km na jednym ładowaniu – wymieniał.

– 6 lat temu na takim panelu mieliśmy głównie osoby reprezentujące CSR – temat zielonej transformacji był wizerunkowy. Potem pojawili się dyrektorzy strategii, a dziś mamy prezesów, którzy rozmawiają o zielonym biznesie. To absolutny rdzeń biznesu w naszym świecie... Tę ewolucję przyspieszyły kryzysy: COVID-19, wyjście z niego i zaburzenia w łańcuchach dostaw, wojna w Ukrainie (zaburzenia na rynku żywności) oraz sankcje nakładane na produkty z Rosji – podkreślał Gustaw Szarek z McKinsey&Company.

Gustaw Szarek, McKinsey&Company (fot. PTWP.pl)

– Teraz firmy zupełnie inaczej patrzą na prowadzenie biznesu – recykling staje się ważniejszy niż pozyskiwanie surowca, energetyka odnawialna nie jest tylko związana z ochroną klimatu, ale i bezpieczeństwem, np. biometan nagle stał się tańszy niż gaz ziemny. Zielona transformacja to nadal niezbędny element, ale wynika dziś nie tylko z potrzeby zazieleniania biznesu, ale szukania dla niego stabilności i opłacalności – mówił. 

Jak powinno się zmienić otoczenie regulacyjne, aby pomóc firmom? Michał Motylewski z kancelarii Dentons podkreślał, że wspólnym mianownikiem obecnych debat jest dywersyfikacja. 

– Zielony Ład to nowa harmonia funkcjonowania. Na szczęście coraz mniejszy jest dysonans między przedstawicielami rządu, regulatorami, politykami i decydentami  a tym co mówią przedstawiciele biznesu i eksperci – zauważył.  

Michał Motylewski, Dentons (fot. PTWP.pl)

– Ubolewam tylko, że dopiero wojna w Ukrainie była impulsem, który zweryfikował propagandę, wcześniej nam towarzyszącą – zaznaczył. – Potrzebna jest determinacja do realizacji transformacji klimatycznej, wyrażona konkretnymi zmianami, takimi jak zapowiedziane na kongresie uchylenie ustawy odległościowej dla wiatraków do końca czerwca.

EEC

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie