Europejski Kongres Gospodarczy

A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O P R S Š Ś T U W Z Ž Ż
 Wojciech Fibak

Wojciech Fibak

Firma: -

Stanowisko: polski tenisista, kolekcjoner sztuki, przedsiębiorca

Polski tenisista, kolekcjoner, biznesmen. 

W swojej tenisowej karierze pokonywał min. J. Connorsa, B. Borga, J. McEnroe, G. Vilasa ( 9- cio krotnie !), A. Ashe’a, M. Wilandera, S. Edberga. Finalista ATP Finals Masters w Houston i czterokrotny ćwierćfinalista turniejów wielkoszlemowych w grze pojedynczej, dwukrotny Mistrz Świata WCT w Kansas City i zwycięzca Australian Open w grze podwójnej. Ma na koncie: 536 meczów ATP wygranych w singlu i 536 meczów ATP wygranych w deblu, 33-krotny finalista turniejów ATP w singlu (15 wygranych), 87-krotny finalista turniejów ATP w deblu (52 wygranych). Założył także pierwszy turniej ATP w Polsce w 1992 tzw. „Polish Open”, który odbywa się do dzisiaj w Poznaniu a jego rodzice stworzyli 1977 roku Grand Prix Wojciecha Fibaka - rozgrywane do dziś na kortach AZS-u w Poznaniu.

Wieloletni członek Rady Fundacji Batorego, do której zaprosił go sam George Soros. Wydawca prasowy, producent filmowy, autor kultowej publikacji „Grajmy w tenisa” (1976), niebawem ukaże się jego kolejna książka o tenisie, której premierę zaplanowano na koniec czerwca 2024 roku. W 1979 roku sfinansował i wydał w Londynie „Historię Polski podczas II Wojny Światowej" pióra dr Józefa Garlińskiego (w tamtym latach, legendarna, w wersji kieszonkowej, w podziemnym obiegu w Polsce). Stworzył Fibak Investment Group, był m.in. generalnym przedstawicielem na Polskę koncernu Volvo i wydawcą, właścicielem największej drukarni w Polsce w Katowicach, szeregu polskich gazet, m.in. „Dziennika Zachodniego”, „Sportu”, „Gazety Poznańskiej”, „Expressu Wieczornego”.

Znany także jako kolekcjoner dzieł sztuki – zwłaszcza malarstwa polskiego początku XX wieku. W latach 80. otworzył galerię Albert I w Paryżu nad Sekwaną vis a vis pomnika Adama Mickiewicza. W 2001 r. założył Galerię Kolekcji Fibak znajdującą się w XVIII-wiecznej oficynie Pałacu Czapskich (obecnie gmach ASP), przy Krakowskim Przedmieściu 5 w Warszawie. Z powodu remontu budynków od sierpnia 2021 galeria działa w trybie zdalnym. W kolekcji znalazły się m.in. prace takich twórców jak: Magdalena Abakanowicz, Teresa Pągowska, Wojciech Fangor, Tadeusz Kantor, Rajmund Ziemski, Leon Tarasewicz oraz Wilhelm Sasnal a ostatnio Agata Kus, Karolina Jabłońska, Ewa Juszkiewicz, Jakub Ziółkowski. Organizator ponad 20 wystaw muzealnych swojej kolekcji w całej Polsce. 

Obywatel świata, smakosz życia i estetyki. Od 1976 jest rezydentem w Monako; mieszkał także ponad 20 lat w Nowym Jorku i w Paryżu a dzisiaj głównie w Warszawie, Poznaniu, Gdyni i Alpach Francuskich.

 

Bierze udział w sesjach:

POWRÓT
EEC

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie